Załoga miasta Redy na jachcie o tej samej nazwie, należącym do Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, zwyciężyła w X Regatach Małego Trójmiasta Kaszubskiego Trójcup 2019, które odbyły się w sobotę 11 maja r. na Zatoce Gdańskiej. Przysłowie mówi, że do trzech razy sztuka, myśmy musieli czekać dziesięć lat, by poczuć smak zwycięstwa. W zwycięskiej załodze jachtu Reda żeglowali: skipper – Ryszard Drzymalski, radni – Andrzej Byczkowski, Zbigniew Kisiel, Zbigniew Frybezowski oraz przyjaciele naszego miasta – Dariusz Gajewski, Grzegorz Dettlaff i opiekun jachtu z ramienia OSŻ MW Ernest Szczepanik, notabene mieszkaniec Redy. W regatach wzięły udział załogi sześciu miast: Gdańska, Gdyni, Rumi, Redy, Jastarni i Wejherowa, płynąc każdy na jachcie o nazwie swoich miast. Po krótkiej odprawie w Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego MW żeglarze wyszli w morze, walcząc w dwóch biegach: Gdynia-Sopot-Gdynia i Sopot Hel. Załoga naszego jachtu okazała się bezkonkurencyjna w obydwu. Oprócz regat Małego Trójmiasta Kaszubskiego, rozgrywanych o puchar przechodni MTK Trójcup, odbywały się również zawody o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa. Organizatorem regat był Urząd Miejski w Wejherowie, jako ubiegłoroczny zwycięzca. Za rok gospodarzem i organizatorem XI Regat TrójCup będzie tegoroczny zwycięzca – Urząd Miasta w Redzie.
Podczas zakończenia regat, które odbyło się w obiekcie Uniwersytetu Gdańskiego „Dom Morświna” na Helu, Leszek Glaza przypomniał genezę regat MTK. Jak powiedział, wszystko zaczęło się od rozmowy z wiceadmirałem Maciejem Węglewskim na temat nazw jachtów wprowadzanych do służby w Ośrodku Żeglarskim Marynarki Wojennej. Wtedy zaproponował on nazwy miast Małego Trójmiasta Kaszubskiego – Wejherowo, Rumia i Reda oraz Trójmiasta – Gdańsk, Gdynia, Sopot. Rok później odbył się uroczysty chrzest jachtów z udziałem Dowództwa MW oraz prezydentów i burmistrzów tych miast. Później ze strony władz miasta Wejherowa pojawił się pomysł zorganizowania rejsu integrującego Małe Trójmiasto z Dużym. I tak w maju 2010 roku doszło do organizacji I Regat MTK Trójcup. Leszek Glaza przypomniał, że jako inicjator zorganizowania tych regat był również autorem projektu Pucharu Przechodniego Trójcup. Uczestnicy uroczystości obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez Urząd Miejski w Wejherowie, obrazującą 10-lecie funkcjonowania regat, a także dwa filmy z tego okresu zmontowane przez Twoją Telewizję Morską.
Ogłoszeniu wyników towarzyszył olbrzymi entuzjazm żeglarzy z Redy, którzy po raz pierwszy sięgnęli po zwycięstwo w regatach MTK. Drugie miejsce wywalczyła załoga Wejherowa , a trzecie – załoga Rumi. Na czwartym miejscu uplasowała się załoga Gdyni, na piątym – Jastarni, a na szóstym – Gdańska. Te same miejsca wywalczyły załogi w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa. Reprezentanci Redy, Wejherowa i Rumi otrzymali dzwon ufundowany przez Prezydenta Miasta Wejherowa, a wszyscy żeglarze uczestniczący w regatach – pamiątkowe koszulki z regat i inne upominki.
Z okazji 10-lecia Regat MTK podziękowania za współpracę otrzymali przedstawiciele 3 Flotylli Okrętów i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW m.in. kmdr Piotr Ostrowski, kmdr Robert Kozacki, kmdr. por. Maciej Osika, kmdr por. Walter Jarosz, st. chor. mar. Maciej Białowąs, a także osoby reprezentujące poszczególne samorządy. Nagrody wręczali zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz, sekretarz miasta Wejherowa Bogusław Suwara i Leszek Glaza. Obecni byli m.in. burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz (uczestnik regat), sekretarz miasta Hel Marek Dykta i inni.
tekst: Andrzej Byczkowski
fot. Henryk Połchowski