Metropolia głosuje! – miasta, gminy i dzielnice OMGGS ścigają się o najwyższą frekwencję.
W sumie 90 tysięcy złotych za najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich dla miast i gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Jak wygrać? Wystarczy pójść na wybory. Zwycięzcami w każdej z trzech kategorii będą samorządy, w których mieszkańcy najliczniej zagłosują w wyborach prezydenckich. Jak zapowiadają władze miast i gmin – pieniądze trafią do dzielnic, osiedli i sołectw, które najlepiej zmobilizują się do głosowania.
OMGGS ogłasza akcję profrekwencyjną, która ma zachęcić mieszkańców metropolii do udziału w zbliżających się wyborach prezydenckich. Wyścig odbędzie się w 3 kategoriach: gminy do 10 tys. mieszkańców, gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców. Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają 30 tys. zł i sami zdecydują na co wydać pieniądze.
– Ogłaszamy zdrową rywalizację o jak najlepszą frekwencję w metropolitalnych miastach, miasteczkach i wsiach. Suma nagród do wygrania to 90 tysięcy złotych. Jest się o co bić, ale zależy nam przede wszystkim na tym, by mieszkańcy ponadpolitycznie, bez żadnych podziałów wzięli udział w wyborach prezydenckich. Zachęcamy do rywalizacji dzielnice, osiedla czy sołectwa – mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.
W wolnej Polsce już sześć razy wybieraliśmy prezydenta. Pierwsze wolne wybory prezydenckie odbyły się w roku 1990, potem w latach 1995, 2000, 2005, 2010 i 2015. W ostatnich wyborach prezydenckich, 24 maja 2015 roku, frekwencja w metropolii wyniosła 57,3%. W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowało 63,6% mieszkańców metropolii (70% przekroczyło Trójmiasto, Kosakowo i Rumia). Organizując akcję profrekwencyjną chcemy ten wynik pobić, a w nagrodę najbardziej zaangażowani w proces wyborczy mieszkańcy miast i gmin otrzymają w sumie 90 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na cele wybrane przez mieszkańców.
– Udział w wyborach to nasz wielki przywilej, ale i obywatelska powinność – mówi Krzysztof Krzemiński, Burmistrz Miasta Redy. – Podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych frekwencja w Redzie wyniosła 68,04 %. Jestem pewien, że nasi mieszkańcy po raz kolejny pokażą swoją aktywność i zaangażowanie w proces demokratyczny, podejmując jednocześnie wyzwanie w frekwencyjnym wyścigu.
Wyścig o najwyższą frekwencję odbędzie się w 3 kategoriach. Do rywalizacji zapraszamy 48 samorządów:
- Gminy powyżej 30 tys. mieszkańców: Gdańsk, Gdynia, Miasto Tczew, Miasto Wejherowo, Rumia, Żukowo, Malbork, Sopot, Lębork, Kartuzy, Miasto Pruszcz Gdański, Gmina Pruszcz Gdański,
- Gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców: Gmina Puck, Gmina Wejherowo, Reda, Sierakowice, Szemud, Kolbudy, Nowy Dwór Gdański, Luzino, Pelplin, Kosakowo, Gniew, Władysławowo, Gmina Tczew, Łęczyce, Miasto Puck, Trąbki Wielkie, Somonino, Stężyca
- Gminy poniżej 10 tys. mieszkańców: Stegna, Pszczółki, Przodkowo, Chmielno, Nowy Staw, Gniewino, Cedry Wielkie, Linia, Przywidz, Sulęczyno, Subkowy, Lichnowy, Suchy Dąb, Jastarnia, Sztutowo, Hel, Ostaszewo, Krynica Morska
Po pierwszej turze Reda zajmuje czwarte miejsce w swojej kategorii.
Ostateczny rezultat rywalizacji poznamy po oficjalnych wynikach Państwowej Komisji Wyborczej. Pod uwagę będzie brana średnia frekwencja z obu tur głosowania 28 czerwca i 12 lipca.
#metropoliagłosuje